Zdolność Kredytowa Przy Umowie O Dzieło, Zlecenie

Zdolność kredytowa przy umowie o dzieło, zlecenie – jak to wygląda?

Przy próbie zaciągnięcia kredytu widoczna jest tendencja kredytowania przez Banki osób zatrudnionych o umowę o pracę, czyli „stabilnym” zatrudnieniu. W dzisiejszych czasach jednak nie można być pewnym żadnej pracy. Co dzieje się jednak z osobami które zarabiają z tytułu umowy zlecenia/ o dzieło? Na to pytanie poświęcę ten artykuł.

Zdarza się, iż wiele osób rozpoczyna swoją karierę zawodowa od umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Kwestię legalności takiej formy pozostawię jednak bez komentarza. Dzieje się tak, iż takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla pracodawcy. Ustawodawca szczególnie nie sprzyja zatrudnieniu osób na umowę o pracę. Ceną takiego zatrudnienia przy ubieganiu się o kredyt jest bardziej restrykcyjne podejście banku przy staraniu się o kredyt w banku.

Istotnym kryterium dla banku jest ciągłość trwania umowy. Nie ma znaczenia czy jest to umowa podpisywana co miesiąc czy jednorazowo na okres co najmniej 12 miesięcy. Dla banku Jesteśmy wówczas bardziej wiarygodni. Wyjątek mogą stanowić aktorzy, reżyserzy bądź pisarze którzy rozliczani są najczęściej z tytułu umowy o dzieło.

Przy umowach o dzieło bądź umowach zlecenie mamy do czynienia z pojęciem koszty uzyskania przychodu, które zmniejszają dochód brutto. W przypadku umowy zlecenia koszty uzyskania przychodu wynoszą ok. 20% (przy czym warto zwrócić uwagę na ZUS pracodawcy i ZUS pracownika). W przypadku umowy o dzieło koszt ten może stanowić nawet 50%. Przy ubieganiu o kredyt jest to bardzo istotna kwestia, bowiem banki najczęściej biorą pod uwagę to, co wykazujemy bezpośrednio w deklaracji podatkowej.

Banki biorą pod uwagę dochód na podstawie deklaracji PIT lub na podstawie wpływów na rachunek bankowy.

 

Należy jednak zwrócić uwagę, iż starając się o kredyt należy udokumentować jak najwięcej dokumentów potwierdzających stałość otrzymywanego wynagrodzenia. Warto przedstawić wyciągi z kont bankowych, umowy z pracodawcą oraz deklaracje podatkowe. Często rekomendowanym sposobem na przychylność banków są również listy intencyjne od pracodawcy, stwierdzające brak przeciwwskazań do kontynuacji współpracy. Jasna i przejrzysta dokumentacja powinna przekonać analityka bankowego, że ryzyko kredytowe jest niewielkie.

Najczęściej szukane: kredyt hipoteczny, Koszty okołokredytowe, Poręczenie kredytów, Przydatne linki finansowe, kredyt hipoteczny oferta, kredyt na dom, kredyt hipoteczny doradztwo, doradztwo kredytowe Szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.