Co Warto Wiedzieć o BIK

BIK – co musisz o nim wiedzieć

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która otrzymuje i udostępnia bankom i Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym (SKOK-om) dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów indywidualnych, jak i również przedsiębiorców. Co ważne, również Ty drogi Kliencie możesz sam pobrać Raport na Twój temat w sytuacji kiedy będziesz starał się o kredyt (na podstawie art. 32 i 33 Ustawy o ochronie danych osobowych).

Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu? Odpowiedź brzmi – budować swoją historię kredytową. Jest to spowodowane tym, iż bazy BIK posiadają informacje zarówno pozytywne, jak i te negatywne. Potwierdzeniem tego jest, iż ponad 90% informacji w BIK dotyczy osób rzetelnie spłacających kredyty. W BIK jest każdy, kto kiedykolwiek złożył wniosek o kredyt, posiada kartę kredytową bądź jest poręczycielem.

Jak działa BIK?

Z danych przekazywanych do BIK powstaje finansowy obraz Klienta. Każdy wierzyciel ma więc wpływ na to, jak wyglądać będzie jego historia kredytowa, czy będzie to historia pozytywna czy negatywna. Dane negatywne powstają wtedy, gdy zadłużenie przekracza 60 dni.

Najlepszą rekomendacją dla banku jest historia kredytowa potencjalnego Klienta. Informacja taka może przełożyć się na lepsze warunki finansowe, skrócenie lub uproszczenie procedury udzielenia zobowiązania, obniżenie opłat i prowizji.

Należy przy tym zaznaczyć, iż decyzję kredytową podejmuje zawsze Bank a informacja z BIK pokazuje wyłącznie informację na Twój temat. Ocena banku dokonywana jest w oparciu o obowiązujące przepisy w banku lub SKOK-u.

Nasza Rada. Jeżeli chcesz, aby po wygaśnięciu zobowiązania Twoja pozytywna historia kredytowa została utrzymana zalecamy aby wyrazić zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Zgody możesz udzielić w banku oraz w Biurze Obsługi Klienta BIK.

Jeżeli w trakcie trwania umowy kredytowej osoba zaciągająca zobowiązanie opóźniła się ze spłatą raty 60 dni oraz upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania Ciebie przez Bank lub SKOK o tym opóźnieniu oraz o zamiarze przetwarzaniu Twoich danych osobowych bez Twojej zgody, to wówczas Biuro Informacji Konsumenckiej ma prawo przetwarzać informacje przez okres 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.